Ornitopody alebo ornitopódy je skupina bylinožravých vtákopanvých dinosaurov (Ornithischia), ktorá počas strednej jury (pred cca 175 až 160 miliónmi rokov) nahradila dovtedy rozšírené vtákopanvé dinosaury ako Lesothosaurus alebo Heterodontosaurus. Podobne ako iné vyspelé vtákopanvé dinosaury (skupina Cerapoda), aj ornitopody mali navzájom sa o seba brúsiace zuby, ktoré si zachovávali počas celej životnosti ostrosť. Primitívne druhy mali zuby dokonca aj na rohovinou pokrytom zobáku, vyspelé formy ich však stratili.
Primitívne ornitopody
Primitívne ornitopody (v minulosti všetky hádzané do jedinej čeľade – Hypsilophodontidae), boli malé štíhle zvieratá s kratšími a pomerne vysokými hlavami, ktoré žili v menších skupinkách. Obývali najmä pralesy, lesy a riedke porasty. Vďaka dlhým zadným nohám sa dokázali rýchlo pohybovať a z bližšie neznámych dôvodov žiť aj vo veľmi drsných podmienkach. Mnohým veľmi primitívnym formám (Thescelosaurus) sa napriek primitívnosti značne darilo aj pred 65 mil. r., keď žili po boku omnoho vyspelejších druhov, zlatá éra týchto živočíchov však bola vrchná jura a spodná krieda, neskoršie boli relatívne vzácne.
Iguanodontia
Vyspelejšie formy bývajú zhrňované do skupiny Iguanodontia. Jej zástupcovia boli zvyčajne väčší a mohutnejší, so sklonmi k štvornohému pohybu (pozri napr. rod Dryosaurus). Delí sa na primitívnu Rhabdodontidae, vyspelejšiu Dryosauridae (obe skupiny výzorom dosť pripomínali hypsilofodony) a ešte viac vyspelé formy z Ankylopollexia. Toto boli veľké, zrejme stádové zvieratá, v dospelosti sa zvyčajne pohybujúce po všetkých štyroch končatinách, pričom mávali nízke a podlhovasté hlavy bez zubov na zobáku.